Marmaris | Solar Yachting
Fethiye Bay
Fethiye Körfezi
13 Şubat 2019
Yamaç Paraşütü - Paragliding
Yamaç Paraşütü
15 Şubat 2019

Marmaris

Marmaris

Marmaris

Marmaris

Bölgede, genelde ormanlarla kaplı yüksek dağların arasında bulunan bir birinden güzel koylar vardır. Koylarda derinlikler fazladır. Hakim rüzgarların, kuzeybatı, kuzey  yönlerden estiği bölgede barınmada sorun yaşanmaz. Çam ve zeytin ağaçlarıyla kaplı yüksek dağlardan zaman zaman sağanaklar iner. İlkbahar ve sonbahar mevsimlerinde lodos başlar.

Türk Turizminin önemli bir merkezi olan Marmaris’in sahip olduğu tüm imkanlardan, bölge içindeki koylarda yararlanır. Bir iki bakir yerin dışında, tüm koylar kara ulaşım imkanlarına sahiptir. Alış veriş, sağlık, güvenlik, tekne malzemeleri, bakım-onarım, dalış, su sporları, hava ve kara ulaşım imkanları, otel, pansiyon, restoran yönünden hiç bir sorun yaşanmaz, seçenekler fazladır.

Berrak ve temiz sulara sahip koylar, turizm sezonunun yoğun yaşandığı aylarda, günlük tur teknelerinin yoğun kullanımındadır. Bu güzel koylardan sakin bir şekilde yaralanmak isteyenlerin, 10.30-16.30 saatlerinin dışındaki zamanları seçmeleri gerekir. İlgili kurumlar tarafından kontrol altına alınan günlük tur tekneleri de diğer yatçıları rahatsız etmemek için gerekli özeni gösterirler.

Marmaris, yat turizminin önemli bir merkezi olduğu için, 2 büyük 1 orta ölçek marina, büyük rıhtımlar, iskeleler ile barınma açısından yeterli imkanlara sahiptir. Marmaris, uluslararası yat, yelken ve sualtı görüntüleme yarışlarının çok yapıldığı bir bölgedir.

İklim, Türkiye’nin Ege ve Akdeniz kıyı şeridi özelliklerinde bütün yerleşimlerde görüldüğü gibi, yılın uzun bir döneminde güneşlidir. Nisan ayı başından Ekim sonuna kadar denize girmek mümkündür. Ocak ve Şubat aylarında hava genellikle kapalı ve yağmurlu, ama güneş zaman zaman kendini gösteriyor. Mart ve Aralık aylarında güneşli ve kapalı günler neredeyse birbirine yakın. Nisan ayında genellikle açık ve parçalı bulutlu hava gözleniyor. Yağmurlu günler de eksik değil. Mayıs açık ve parçalı bulutlu. Yağmurlu gün sayısı çok az. Haziran, Temmuz, Ağustos, Eylül ayları açık. Ekim, genellikle açık, kapalı ve yağmurlu gün sayısı az. Kasım ayında güneşli gün sayısı kapalı ve yağmurlu gün sayısından daha çoktur.

Bölgede, tarihi yerler, ören yerleri bulunur. Zaten bölge, tarihi alanların üzerine kuruludur ve hemen hemen her yerde izlerine rastlanır. Marmaris, dalış turizminin de önemli merkezidir. Tüplü dalış faaliyetleri yaz ve kıs sezonunda devam eder. Bölgede 52 farklı mevkii de dalış yapılır. Bunlardan bazıları:

Sarı Mehmet Burnu, Keçi Adası Feneri, İnce Burun Feneri, Hayıtlı Burun, Abdi Reis Koyu, Yazih Kaya, Baca Mağarası, Aksu Koyu:, Kütük Burnu, Kadırga Koyu.

Bir cevap yazın